تمام شایعات استفاده از هورمون در طیور به عدم شناخت علمی از چرخه و فرآیند تولید طیور برمی گردد

مقالات

تمام شایعات استفاده از هورمون در طیور به عدم شناخت علمی از چرخه و فرآیند تولید طیور برمی گردد
بسیاری از کارگران واحدهای مرغداری به دلیل عدم آشنائی با مواد افزودنی خوراک دام و طیور، بیشتر افزودنی های غذایی را به نام هورمون می شناسند و این موضوع را در مراودات خود با سایر افراد به آنها منتقل می کنند.
 این باور ذهنی مردم، باور درستی نیست و دلیل اصلی افزایش بسیار زیاد سرعت رشد جوجه های گوشتی، بکارگیری تغذیه صحیح و مناسب، رعایت اصول بهداشتی و از همه مهم تر اجرای برنامه های اصلاح نژادی در طی سالیان دراز است پیشرفت های حاصله در امر تغذیه و اصلا ح نژاد جوجه های گوشتی، موجب افزایش سرعت رشد وکاهش دوره پرورش در دو دهه گذشته شده است به گونه ای که سن کشتار جوجه های گوشتی از ۷۰ روز در اوایل دهه ۱۹۷۰ به ۴۰ روز در دهه آخر ۲۰۰۰ کاهش یافته است و مدت زمان لازم جهت رسیدن به وزن مطلوب قابل عرضه به بازار هر ساله حدود نصف روز کاهش یافته است.

 یکی از علل اصلی خسارات اقتصادی در صنعت پرورش مرغ گوشتی در سراسر دنیا را سندرم مرگ ناگهانی می باشد. در پرندگان رشد بسیار سریع اتفاق می افتد و آسان ترین راه برای کاهش آن، کاهش سرعت رشد است و امروزه یکی از مباحث داغ صنعت پرورش طیور به کارگیری روش های کاهش کنترل شده سرعت رشد در مراحل خاصی از دوره پرورش طیور می باشد، لذا مطرح شدن موضوع استفاده از هورمون ها در پرورش طیور به منظور افزایش سرعت رشد، موضوعی مضحک به نظرمیرسد.

موضوع دیگری که باعث بروز شبهاتی در مورد استفاده از هورمون ها در تولیدات طیور شده است، عدم آگاهی کارگران واحدهای پرورش دام و طیور می باشد، مشاهده می شود که بسیاری از کارگران این واحدها به دلیل عدم آشنائی با مواد افزودنی خوراک دام و طیور، بیشتر افزودنی های غذایی را به نام هورمون می شناسند و این موضوع را در مراودات خود با سایر افراد به آنها منتقل می کنند.

در نتیجه  در صنعت طیور هیچ نوع هورمونی برای افزایش رشد و تولید تخم مرغ استفاده نمی شود. تنها در شرایط تحقیقاتی و آن هم برای بررسی اثرات فیزیولوژیک از هورمون ها استفاده می شود.
هورمن3

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

ده − پنج =