تغذیه کبک

مقالات

اصول تغذیه کبک شبیه سایز پرندگان است . با دانستن اصول تغذیه طیور و اصول جیره نویسی میتوان مدیریت تغذیه گله پرورش کبک را در سنین مختلف انجام داد . اجرا کردن اصول تغذیه در مجموعه پرورش کبک تاثیر قابل توجهی در سوددهی و موفقیت مجموعه پرورش کمک دارد .
حدود ۶۵-۷۰ درصد هزینه های پرورش مربوط به تغذیه کبک است . تقریباً ۵۰ درصد از وقت کارکنان صرف تغذیه گله های پرورشی میشود ، بنابرین دانستن و اجراء کردن اصول تغذیه گاه نقش مهمی در موفقیت پرورش دارد . بخش تغذیه مهمترین بخشی است که میتوان با مدیریت آن سود مجموعه را افزایش داد چون تغذیه گله سهم مهمی از هزینه ها را به خود اختصاص میدهد ، بنابرین درصد جزئی افزایش بازدهی تغذیه سبب افزایش قابل توجه سود مجموعه میشود .
لازمه اجرای اصولی برنامه تغذیه در گله کبک ، مطالعه و یادگیری اصول تغذیه و جیره نویسی طیور است . یکسری از اصول تغذیه تقریباً در همه پرندگان ثابت است از قبیل شناخت احتیاجات پرنده ، شناخت ترکیبات مغذی مواد خوراکی و محدودیت های مواد خوراکی ، اما یکسری از اصول تغذیه مربوط به رفتار پرنده و شرایط مدیریتی پرورش میشود که تعلیق اصول تغذیه و رفتار پرنده میتواند سبب مدیریت مناسب تغذیه در گله شود .

کبک‌ها باید تغذیه نخستین خود را با ۳۸ درصد پروتئین آغاز کنند. پروتئین این جیره غذایی در سن سه تا شش هفتگی به تدریج به ۲۴ درصد کاهش داده می‌شود و سپس تا مرحله بلوغ و دوران نگهداری این مقدار به ۱۷ درصد می‌رسد. تغذیه این پرندگان ۲۴ ساعت پس از خروج از تخم باید شروع شود. جیره غذایی آن مشابه جیره مرغ گوشی است. انرژی مورد نیاز کبک در جیره پیش‌دان در حدود ۳۰۰۰ کیلو کالری در هر کیلوگرم جیره می‌باشد. احتیاجات انرژی و مواد مغذی مورد نیاز کبک در جدول زیر آورده شده است.

مشخصات کل جیره کبک در مراحل مختلف رشد

جیره پیش‌دان جیره رشد جیره تولید
پروتئین خام ۲۵ ۲۰ ۱۶
انرژی متابولیسمی ۲٫۸۰ ۲٫۷۰ ۲٫۷۰
چربی ۳٫۷۰ ۲٫۷۰ ۲٫۸۰
فیبر ۴٫۵۰ ۳٫۸۰ ۳٫۲۰
کلسیم ۱٫۳۰ ۱٫۲۰ ۳٫۰۰
فسفات ۰٫۸۰ ۰٫۷۰ ۰٫۵۰

نمونه جیره مورد استفاده در تغذیه کبک

جیره بیش دان جیره تولید
ذرت ۲۱٫۰۰ ۵۱٫۳۲
سویا ۵۹٫۲۰ ۳۹٫۶۱
روغن ذرت ۶٫۰۴ ۴٫۷۷
گندم ۹٫۰۰ ۰٫۰۰
دی کلسیم فسفات ۲٫۲۰ ۲٫۱۹
پودر صدف ۱٫۰۵ ۰٫۶۱
نمک ۰٫۴۰ ۰٫۴۵
ویتامین ۰٫۵۰ ۰٫۵۰
مواد معدنی ۰٫۴۵ ۰٫۴۵
متیونین DL ۰٫۱۶ ۰٫۱۰

yidHrZCE

میزان خوراک مصرفی در گله مولد
میزان مصرف خوراک در دوره اول پرورش کبک بطور میانگین ۳۳ گرم در روز است.
میزان مصرف خوراک در دوره دوم پرورش (از ۱۸ هفتگی تا ۲۷ هفتگی) بطور میانگین ۴۰ گرم در روز است.
میزان مصرف خوراک در دوره استراحت بطور میانگین ۲۷ گرم در روز است.

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

چهارده + نوزده =