مرغ ها و خروس ها چگونه به سرزمین های مختلف راه یافتند؟!

مقالات

جایگاه طیور در تمدن های کهن

تاریخچه ورود طیور به سرزمین های مختلف و اعتقادات کهن درباره آنان

سال ها پیش، مرغ های وحشی بسیاری در هند و آسیای شرقی (چین، تایلند و ویتنام) زندگی می کردند؛ جائیکه مردم برای اولین بار به اهلی نمودن این پرندگان روی آوردند شاید در حدود 7000 سال پیش از میلاد مسیح. شواهد ژنتیکی اخیر نشان می دهند که مردم مرغ ها را در دو مکان مختلف اهلی نمودند: در حدود 5000 سال پیش از میلاد مسیح در چین و حدود 3000 سال پیش از میلاد در هند.

مردم این سرزمین ها از گوشت و تخم مرغ ها استفاده می کردند. نگهداری از این پرندگان راحت و همچنین مرغ ها به اندازه ای کوچک بودند که مصرف آن در یک وعده غذایی ممکن بود؛ به همین دلیل مردم نگرانی از بابت فاسد شدن گوشت مرغ نداشتند.

جنگ خروس ها در تایلند:

با مرور زمان مرغ ها از هند به آسیای غربی راه یافتند، اما این پرندگان در این سرزمین به عنوان آیتم هایی نامتعارف و خاص باقی ماندند. در آسیای غربی و مصر، دلیل عمده نگهداری طیور نه بخاطر غذا بلکه به دلیل ورزش محبوب ” جنگ خروس ها ” بود. در این جنگ دو خروس را در یک قفس انداخته و یا به طرف هم می انداختند تا تحریکشان نموده و به این ترتیب رقابت آغاز می شد. مردم معمولاً بر سر اینکه کدام یک از خروس ها پیروز می شوند با یکدیگر شرط بندی می کردند. در این جنگ ها خروس مغلوب معمولاً کشته می شد!

در آسیای غربی، مرغ ها اغلب به خاطر تخم و یا گوشتشان نگه داشته نمی شدند که این وضع تا مدتی پس از 1000 سال پیش از میلاد در دوره ی آهن ادامه داشت. برای پارسی ها نیز بانگ خروس خبر از پایان شب و بالا آمدن روشنایی می داد. زمانی که سرانجام طیور به اروپا رسیدند، – زمانی مابین سال های 550 و 1000 پیش از میلاد مسیح- گوشت و تخم شان بعنوان غذایی بسیار لذیذ در میان مردم جا افتاد.

یونانی ها گاهی اوقات طیور را “پرنده پارسی” خطاب می نمودند. یونانی ها و رومی ها اغلب؛ طیور را برای خدایانشان قربانی می کردند. به عنوان مثال سقرات به هنگام مرگ خود درست پس از سال 400 قبل از میلاد مسیح، از دوستان خود خواست که بخاطر او خروسی را قربانی الهه “آسکلپیوس” کنند که در افسانه های یونان باستان به عنوان خدای طب شناخته می شد. اما حتی پس از این دوره احتمالاً یونانی ها از طیور جهت استفاده در جنگ خروس ها استفاده می کردند تا بعنوان غذا.

در مصر در حدود 3000 سال پیش از میلاد، طیور تبدیل به یکی از غذاهای اصلی مردم شدند. پرورش دهندگان در مصر و چین، از روش هایی جهت جوجه کشی از تخم های نطفه دار، در اجاق های سفالی گرم استفاده نمودند و بنابراین آنها نیازی به مرغ جهت نشستن بر روی تخم ها نداشته و به این ترتیب مرغ ها می توانستند تعداد بیشتری تخم بگذارنذ. این سیستم تولیدی باستانی تخم مرغ را ارزان تر نمود و بسیاری از مردم شروع به خوردن آن کردند.

پس از سال 3000 پیش از میلاد، طیور آرام آرام از طریق مصر به آفریقای جنوبی و از طریق تجارت بازگانان هندی در سواحل آفریقای شرقی به این ناحیه راه یافتند.

برچسب‌ها, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده − 12 =