تاریخچه کامل پیدایش و پرورش مرغ

مقالات

تاریخچه پرورش مرغ

تاریخچه مرغ در زندگی بشر به هند و آسیای شرقی باز می گردد. این پرنده در حدود 7000 سال پیش از میلاد مسیح اهلی شد. اما در واقع اصالت واقعی این پرنده به میلیون ها سال پیش و به نوعی از دایناسورهای گوشتخوار به نام “تروپود” باز می گردد. جهت دریافت اطلاعات کامل در این زمینه اینجا را کلیک کنید.

مرغ ها اولین بار توسط دریانوردان اهل جزایر پلینزی، در نقاط مختلف منتشر شده و در قرن 12 ام میلادی به جزیره ایستر راه یافتند

جایی که آنها تنها حیوان اهلی بودند؛ البته با یک استثنای ممکن درباره موش صحرایی جزایر پلینری. آنها در قفس های بسیار محکم ساخته شده از سنگ نگهداری می شدند. این پرندگان از طریق محموله های دریایی جا به جا شده توسط قایق های تجاری، از راه اندونزی به قاره آسیا و از آنجا به غرب تا اروپا و آسیای غربی راه یافتند.

مردم روم باستان از مرغ بعنوان وسیله ای برای الهام الهی، یاد می کردند. همچنین بر اساس عقیده هایی قدیمی، دیدن مرغ در سمت چپ نشانگر شگون و خبرهای خوب بود. به مانند عقایدی که درباره کلاغ و جغد وجود داشت.

طیور از ابتدای ورود به زندگی بشریت، به دلیل گوشت، تخم، پرها و برخی اعتقادات خاصی که درباره شان در میان مردم رایج بوده از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند. این پرندگان در طول سالیان متمادی به طور طبیعی و یا از طریق دخالت های انسانی (ادغام نژادهای طیور) ، دچار تغییر و دگرگونی شده اند بطوریکه امروزه در نژادها، سایزها و رنگ های مختلفی پرورش داده شده و به بازار عرضه می شوند.

بیشتر انواع طیور به دلایلی چون میزان پروتئین نسبتاً بالا و قیمت مناسب، منبع غذایی خوبی برای انسانها محسوب می شوند اما برخی از آنها فقط کاربرد زینتی دارند. هر یک از انواع طیور دارای مبداً و تاریخچه ای منحصر به خود است که شاید شنیدن آن خالی از لطف نباشد هرچند ذکر تمامی این موارد بسیار زمان بر خواهد بود…

به همین دلیل در این بخش به تاریخچه مختصری از مرغ “گیم کورنیش” قناعت می کنیم.

جالب است بدانید امروزه دیگر نیازی به کرچ شدن تخم ها نیست،به راحتی آب خوردن میتوانید تخم نطفه دار مرغ را در داخل دستگاه های جوجه کشی چیده و اقدام به جوجه کشی نمایید

تاریخچه مرغ گیم کورنیش

مرغ های “گیم کورنیش” که اغلب مرغ “گیم کورنیش راک” نامیده می شوند، در اصل در سال 1950 توسط “جاکونز” و “آلفونیسن” مارکووسکی در “کانکتی کات” پرورش داده شدند.

مرغ “گیم کورنیش” نتیجه ای از تقاطع گونه های “کورنیش پاکوتاه و سینه چاق” با انواع مختلف مرغ ها، شامل گونه “وایت پلای ماوث راک” می باشد.

“تایسون فودز”، یک کمپانی بزرگ فعال در زمینه پرورش و توسعه خانگی این گونه می باشد. بنیان گذاران “تایسون فودز” در اوایل دهه 1950 تا 1960 میلادی، شروع به پرورش گونه مرغ “گیم کورنیش” نمودند، به نحوی که در سال 1980، این کمپانی بزرگترین پرورش دهنده ی خانگی این گونه در جهان شناخته شد.

امروزه در حدود 3/2 مرغ های “گیم کورنیش” که در بازار ایالات متحده عرضه می شوند، از تولیدات “تایسون فودز” می باشند.

مرغ های “گیم کورنیش”، به دلیل طعم دلچسب، راحتی طبخ، سطح بالای پروتئین و برخی ویزگیهای دیگر وعده غذایی محبوبی در میان خانواده ها بوده و از جایگاه ویژه ای در منوی غذایی بهترین رستوران های ایالات متحده برخوردار می باشند. غذاهای متنوع طبخ شده با گوشت این پرنده، در زمستان های سرد خواهان بیشتری دارند چرا که پاسخگوی نیاز مردم جهت برخورداری از یک غذای مقوی و گرم می باشند.

پیشتر در مورد نژاد های مختلف مرغ ها در این لینک توضیح کافی داده ایم

برچسب‌ها, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

19 − دوازده =