تاریخچه جوجه کشی

مقالات

تاریخچه جوجه کشی

مرغداری و جوجه کشی از طیور مختلف تاریخچه ای بس طولانی و جالب توجه دارد. اولین تلاش بشر در این زمینه به ۳۰۰۰ سال پیش در مصر باستان بازمی گردد. روش کار مصریان قدیم به این ترتیب بود که خانه های از جنس خشت و گل را که هر یک دارای چند اتاق کوچک بودند پشت سر یکدیگر ساخته و کوره هایی را در هر دو طرف راهرو های میانی قرار می دادند تا دمای محیط داخل را در حد ثابتی نگه دارند. هرچند ممکن است بسیار بعید و سخت بنظر برسد، اما مدیران و کارگران در همین خانه ها زندگی کرده و شب ها نیز در همان مکان می خوابیدند!

ساختمان های جوجه کشی در مصر باستان

فعالان در صنعت جوجه کشی مصر باستان تخم های نطفه دار را بر روی پلک هایشان (یعنی حساس ترین نقطه ی بدن از لحاظ دما) قرار می دادند تا از صحیح بودن شرایط دمایی هر تخم اطمینان حاصل کنند. همچنین اتاق های جوجه کشی این خانه های گلی دارای قفسه هایی پر از کاه ، کود و ذغال چوب بودند که در مواقع ضروری جهت افزایش دما سوزانده می شدند. هواکش های تعبیه شده در اتاق های انکوباسیون نیز دود حاصله را بیرون فرستاده و تخم هارا خنک می نمودند.

مصریان باستان روزی یک بار تخم هارا می چرخاندند. آنها در واقع می دانستند که اگر این کار را انجام ندهند جنین به داخل تخم خواهد چسبید! آنها همچنین رطوبت را نیز کنترل نموده و در آخرین روزهای انکوباسیون با قرار دادن پارچه های کرباس در اطراف تخم ها، میزان آن را افزایش می دادند.

جالب است بدانید که حتی امروزه نیز در منطقه ای به نام “فایوم” در مصر، برخی از افراد از همین روش سنتی جهت جوجه کشی از تخم هایشان تبعیت می کنند. این روش قدیمی پس از گذشت هزاران سال همچنان ارزش و اعتبار خود را حفظ نموده چراکه به تجربه ثابت شده ۹۰% تخم های جوجه کشی شده از این طریق هچ نموده و جوجه های سالمی از آنان به وجود آمده است به طوری که از ۴۰۰۰۰ تخم جوجه کشی در طول کل سال بیش از ۳۲۰۰۰ جوجه ی سالم تولید و به بازار عرضه شده است. امروزه شهر “فایوم” مصر به عنوان مبدأ و منشأ گونه ی “فایومی” در جهان شناخته شده است.

تاریخچه ی جوجه کشی در چین:

در سال ۲۴۶ پیش از میلاد چینی ها روش مشابهی از جوجه کشی را با استفاده از کوره های آجری و ساختمان های بزرگی که مختص فرایند انکوباسیون ساخته شده بودند شروع کردند.

اما بر خلاف مصری ها، چینی ها دریافتند که بعد از اینکه جنین ها رشد نمودند شروع به تولید گرما می کنند به همین دلیل آنها از تخم های با سن بیشتر که در واقع رشد بیشتری داشته و در میان تخم های جوانتر پراکنده شده بودند، برای تولید گرما استفاده می کردند.

پیشرفت های صنعت جوجه کشی در اروپا:

در اواسط سال های ۱۶۰۰ تا ۱۶۰۹ میلادی، اروپایی ها که به خوبی از نتایج موفقیت آمیز جوجه کشی به روش های سنتی به کار گرفته شده در مصر باستان آگاه بودند، متخصصانی را استخدام نمودند تا صنعت جوجه کشی و هچری را در اروپا راه اندازی کنند! اما به دلیل زمستان های سخت و خشن این نواحی اجرای این روش سنتی در عمل امکان پذیر نشد و درست پس از این شکست بود که اروپایی ها به فکر ساختن ماشین ها و ابزار پیشرفته ی جوجه کشی افتادند. یک دانشمند فرانسوی به نام “د بی آمور” هنر هچری و  پرورش تمامی انواع طیور در هر  زمان از طول سال را منتشر نمود که اجرای این عقیده در آن زمان ریسک بسیار بزرگی به شمار می رفت.

“د بی آمور” از گرمای حاصل از تخمیر و یک دماسنج ابتدایی جهت هچ تخم هایش استفاده نمود.

نبوغ آمریکایی:

در اواسط قرن بیستم میلادی، پیشرفت هایی که در زمینه ی الکتریسیته، ترموستات ها و تکنولوژی های مختلف اتفاق افتاد و در کنار آن افزایش سایز گله های پرورشی منجر به تولید دستگاه های جوجه کشی مدرن امروزی گشت. همچنین اتاق هایی که دارای کنترل دمایی دقیق و منظم تا یک دهم درجه بودند پا به عرصه صنعت جوجه کشی و پرورش طیور نهادند. میزان رطوبت لازم به طور دقیق مشخص و در مواقع لزوم جهت دستیابی به بهترین نتایج تغییر داده شده و راک های بسیار بزرگ هر ۱ ساعت یکبار، با استفاده از برنامه های کامپیوتری چرخانده می شدند.

امروزه حتی با وجود بهترین کامپیوترها و ابزار ها در این سیاره خاکی هنوز هم جوجه کشی مصنوعی نتوانسته به کیفیت هرچه طبیعی تخم ها توسط یک مرغ کرچ نشین دست یابد!!! شاید لازم است سه هزار سال دیگر هم بگذرد تا بشر بتواند به چنین موفقیتی نائل شود…

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

سه × دو =