تاریخچه ای از صنعت پرورش طیور

مقالات

تاریخچه ی صنعت پرورش طیور

تاریخچه مختصری درباره صنعت پرورش طیور

تاریخچه اهلی شدن طیور به هزاران سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. تبار مرغ های اهلی می تواند در 4 گونه از ماکیان وحشی جنگلی از آسیای جنوب شرقی دنبال شود. هرچند مرغ جنگل سرخ – “گالوس گالوس” یا “گالوس بانکیوا” – امروزه معمول ترین گونه وحشی یافت شده در جهان بوده و به عنوان جد اصلی مرغ های اهلی در نظر گرفته می شود. مرغ ها در واقع به سرده “گالوس” از خانواده “فازیانی دا” تعلق دارند. به عبارتی مرغ های اهلی به عنوان خانواده “گالوس دامستیکوس” طبقه بندی می شوند.

ورزشی که به نام “جنگ خروس ها” شناخته می شد، نه تنها بر روی اهلی شدن مرغ، بلکه همچنین در توزیع ماکیان در جهان تأثیر شگرفی داشته است. در نتیجه قرن ها ادغام و پرورش گونه های بیشماری از طیور، این پرندگان اکنون در سایزها، رنگ ها و شکل های مختلفی یافت می شوند. امروزه بیش از 350 نوع طیور مختلف حاصل از ترکیب ویژگیهای فیزیکی متفاوت در جهان شناخته شده اند.

در سال 1873، مؤسسه طیور آمریکا با هدف تعیین استانداردهای برتری و پایه گذاری روشی جهت دسته بندی نژادهای مختلف طیور، بنیان گذای شد.

اگرچه صنعت پرورش و تولید ماکیان اصیل و خالص به عنوان پایه و اساس توسعه صنعت تجاری پرورش طیور بود، این دو صنعت به زودی گونه های بسیار متفاوتی از ماکیان اهلی را پرورش دادند. در حالی که صنعت ماکیان اصیل به انتخاب و پرورش ماکیان بر اساس مطابقت با استانداردها و رنگ پرها اقدام نمود، صنعت تجاری پرورش طیور، ماکیان دورگه و ناخالص را برای گوشت و تخم شان پرورش می داد. امروزه این دو صنعت کاملاً متفاوت از هم می باشند.

ماکیان خالص و اصیل امروزی اساساً با 100 سال پیش هیچ تفاوتی نداشته و بیشتر برای سرگرمی پرورش داده می شوند، و این در حالی است که صنعت پرورش تجاری طیور تبدیل به یک نوع دانش گردید؛ به طوریکه امروزه گوشت و تخم طیور با کیفیت غذایی بسیار بالا را تولید و به بازار عرضه می کند.

خرید دستگاه جوجه کشی

برچسب‌ها, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

7 + شانزده =