تأثیرات نور بر مرغان تخمگذار و تولید تخم

مقالات

طیور تخمگذار و تولید تخم

تأثیرات نور بر مرغان تخمگذار و تولید تخم

آیا تاکنون متوجه شده اید که بهار و تابستان ایده آل ترین فصول برای تخمگذاری مرغ هایتان می باشند؟ مرغ ها در طول این فصل ها در مقایسه با زمستان و پاییز تعداد بیشتری تخم می گذارند. اگر مرغ هایتان تولید تخم را کاهش دهند احتمالاً هوای پاییزی در راه است! مرغ ها جهت حفظ ماکزیمم سطوح تخمگذاری نیازمند مقادیر مشخصی از نور خورشید و یا طول روز می باشند. الگوهای تخمگذاری مرغ ها حتی می تواند به دلیل 1 یا 2 ساعت کاهش نور خورشید دریافتی تغییر کند. بنابراین جهت تضمین عدم کاهش تولید تخم در کل طول سال (علی الخصوص در گله های بزرگتر پرندگان) باید از روش نوردهی مصنوعی در داخل سالن استفاده نمایید.

نور خورشید:

جهت دستیابی به تولید ماکزیمم و مداوم تخم، مرغ های تخمگذار روزانه به 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت تاریکی در هنگام استراحت نیاز دارند. زمانی که طول روز طبیعی به مدت حدود 12 ساعت فراهم نمی باشد، جهت تأمین مقادیر روشنایی بهینه نیازمند اضافه نمودن تجهیزات مربوط به نوردهی مصنوعی خواهید بود.

نوردهی مصنوعی:

جهت دستیابی به بهترین نتایج می توانید به ازای هر 100 فوت مربع از فضای داخل سالن یک لامپ 40 وات در نظر بگیرید. انجام این کار باعث خواهد شد که مرغ ها تخمگذاری را در تمام طول سال ادامه دهند. لامپ های رشته ای در مقایسه با لامپ های فلئورسنت کارایی بیشتری دارند چرا که طول موج لامپ های رشته ای به نور طبیعی خورشید شباهت دارد. همچنین می توانید از یک تایمر استفاده نموده و لامپ ها را طوری بر اساس آن تنظیم کنید که همه لامپ ها در ساعات تاریکی داخل سالن روشن شوند. از نوردهی مصنوعی لامپ ها به جای استفاده در شب در ساعات کم نور صبح استفاده کنید. تایمر را به نحوی تنظیم نمایید که که مرغ ها فقط 8 ساعت تاریکی برای استراحت داشته باشند. بعنوان مثال اگر خورشید در ساعت 6 شب غروب می کند، تایمر را به نحوی تنظیم کنید که لامپ ها را در ساعت 2 صبح روشن کند. در یک جمله می توان گفت که شما باید 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت تاریکی را برای تولید بهتر تخم در طول سال فراهم کنید.

غده ی صنوبری:

غده ی صنوبری مرغ ها بخشی از سیستم مترشحه ی داخلی آنان است. این غده در پشت چشم ها و بالای ناحیه ی “میان مغز” قرار گرفته است. غده ی صنوبری مرغ های تخمگذار تولید ملاتونین می کند که به کنترل خواب و سایر عملکردهای بدنشان کمک می کند. به هنگام دوره ی روشنایی طبیعی از طول روز، غده ی صنوبری مرغ با ارسال یک هورمون از داخل بدن مرغ به تخمدان جهت استارت تولید تخم، به روشنایی پاسخ می دهد و زمانی که روزها کوتاه تر می شوند غده ی صنوبری ارسال این هورمون را متوقف می کند. از آن جائی که غده ی صنوبری مرغ های تخمگذار به نور حساس است بنابراین شما در واقع می توانید آن را با افزایش مقادیر نور در دسترس مرغ های تخمگذار در طول فصل های زمستان و پاییز گول بزنید!

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

پنج × 2 =