بیماری گردن افتاده در جوجه مرغ ها

مقالات

گردن افتاده نام دیگری برای گردن خمیده و دولا در جوجه مرغ و اردک است. البته پرندگان بالغ هم در صورت نداشتن رژیم غذایی مناسب به آن مبتلا می شوند. این پرندگان نمی توانند سر خود را بالا نگه دارند.

این مشکل به مرور بدتر می شود بطوریکه می افتد یا به پشت می خوابد و قادر نیست راه برود.
علت کشنده بودن آن این است که پرنده مبتلا قادر به خوردن و آشامیدن نیست و در اثر بی آبی و بی غذایی می میرد.

علل گردن افتاده:

شرایطی که می تواند باعث این اختلال شوند عبارتند از:

  • اختلال ژنتیکی
  • آسیب به سر
  • کمبود ویتامین
  • سم های خوراکی
  • بوتولیسم

اما گردن افتاده می تواند نشانه یک بیماری عفونی به نام بیماری مارک  یا ابتلا به قارچ آسپرژیلوس باشد.

نژادهای مستعد به این بیماری:

بعضی از نژادها مستعد ابتلا به این شرایط از طریق آسیب های سر هستند. این نژادها عبارتند از: Polish و Silkic چون جمجمه آنها به اندازه سایر نژادها محافظت ایجاد نمی کند و به علت وجود پرهای زینتی بیشتر احتمال دارد که سایر پرندگانی که در آن محیط زندگی می کنند به سر آنها نوک بزنند.

.

joje-new32

اگر در گله پرنده نژاد silkies یا polish دارید باید هر پرنده ای با حالت تهاجمی را از گله جدا کنید. یکی دیگر از علل نوک زدن یا حمله کردن این است که تعداد زیادی پرنده در یک محل زندگی می کنند. اگر گله پرجمعیت است باید مطمئن شوید که فضای کافی برای هر پرنده وجود دارد.

کمبود ویتامین:

اگر رژیم غذایی پرندگان نامناسب و کم ویتامین باشد خصوصاً از لحاظ ویتامین E، افتادگی گردن در جوجه ها ممکن است بروز کند. صرفنظر از علت آن باید مقدار ویتامین E را در رژیم غذایی پرندگان افزایش داد. اما منتظر نتیجه فوری نباشید چون چند هفته طول می کشد تا اثرات درمانی ظاهر شود. به همین دلیل باید مکمل غذایی را هرچه زودتر شروع کنید.

برای افزودن ویتامین Bبه غذای آنها می توانید از مخمر آبجو استفاده کنید همچنین از دانه آفتابگردان یا سبوس گندم یا جوانه گندم می توانید استفاده کنید اینها منابع طبیعی و غنی از ویتامین هستند.

درمان گردن افتاده:

صرفنظر از علت آن باید پرنده ی مبتلا را جدا کنید تا دچار صدمه بیشتر نشود. باید او را تغذیه کنید و مطمئن شوید که مقادیر کافی آب می نوشد. یکی از راههای آن خیساندن نان در آب تمیز و تازه و تغذیه ی حیوان با نان خیس است. بدین ترتیب حیوان مایع را به داخل ریه آسپیره نمی کند و به دلیل آسپیراسیون نمی میرد.

6793511_941

.

اضافه کردن ملاس به غذای آنها نیز مفید است چون سرشار از ویتامین و مواد مغذی است. بهتر است علاوه بر سایر ویتامین ها یک منبع طبیعی ویتامین E هم به غذای آنها اضافه شود. برای جذب ویتامین E، تجویز سلینوم الزامی است. منابع طبیعی هر دو وجود دارند که کار را راحت می کنند.

منابع طبیعی ویتامین E عبارتند از:

پونه کوهی

ریحان

جعفری

مریم گلی

آویشن

مرزنگوش

منابع طبیعی غنی از ویتامین E و سلنیوم عبارتند از:

فلفل هندی

میخک

زیره سبز

زردچوبه

زیره سیاه

دارچین

سایر منابع خوب ویتامین E عبارتند از:

یونجه

قاصدک

گزنه

برگ تمشک

میوه گل سرخ

اسفناج

دانه آفتابگردان

دانه کدو تنبل

روغن زیتون

پیشگیری آسان تر از درمان است:

مانند همه ی مسائل مربوط به سلامت حیوانات، در مورد گردن خمیده هم پیشگیری راحت تر از درمان است. باید مقادیر کافی ویتامین B1 و E در غذای پرندگان وجود داشته باشد. می توانید غذای آنها را با منابع طبیعی حاوی این ویتامین ها غنی کنید. این کار نه تنها سلامت آنها را ارتقاء می دهد بلکه باعث تنوع غذا می شود.

600_phpx2nfT9

نتیجه:

دادن غذای متعادل حاوی مقادیر مناسب ویتامین به جوجه ها بسیار مهم است چون شانس ابتلا به گردن خمیده را کاهش می دهد. اما هر زمان که متوجه شدید جوجه اردک یا مرغ یا پرنده بالغ دچار این مشکل شده، به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی توسط سایر پرندگان، باید پرنده بیمار را فوراً از گله جدا کنید. سپس او را با دست خود تغذیه کرده و مطمئن شوید که آب کافی می نوشد.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

هفت − 3 =