بیماری خطرناک طوطی

مقالات

بار ها پیش آمده که علائم ویروس در فرم مزمن و حاد با علائم پرکنی اشتباه گرفته شده است. یک بیماری خطرناک طوطی “بیماری منقار و پر طوطی” یا Psittacine Beak and Feather Disease که از آن با عنوان ایدز پرنده یا Bird Aids یاد می شود از جمله این بیماریهاست.

بیماری پسیتاسین طوطی ها، نوعی ویروس است که منقار و پر و سیستم ایمنی بدن تمام طوطی سانان را درگیر میکند و به شدت واگیر دار است. بیشترین آمار ابتلا به این ویروس در طوطی های استرالیایی ومخصوصا کاکادو ها (Cockatoo) است ولی همه طوطی ها نظیر اکلکتوس , طوطی برزیلی , باجریگار( مرغ عشق معمولی) , طوطی خاکستری آفریقایی ( کاسکو ) به آن مبتلا میشوند.

ویروس در ترشحات چشم ، محتویات چینه دان (غذا دادن طوطی ها به هم و به جوجه ها) ، مدفوع ، پرهای  طوطی ها (از طریق تنفس ) وجود دارد و به راحتی منتقل میشود و حتی از طریق بدن و لباس انسان به راحتی از مغازه های پرنده فروشی به منازل و یا سالن های تکثیر منتقل میشود که مخصوصا در سالن های تکثیر طوطی ها باعث مبتلا شدن تمام طوطی های یک سالن می شود و معمولا اولین علامت بیماری در سالن، مردن جوجه های کم سن است.

*علائم بیماری در فرم شدید آن تلفات  طوطی های جوجه ، افسردگی ، استفراغ و انباشته شدن غذا در چینه دان و به وجود آمدن حالت سنگی در چینه دان، اسهال ، بیماری تنفسی است. در این موارد، چیز غیر طبیعی در منقار و پرهای طوطی دیده نمی شود.

*در فرم خفیف تر که در طوطی های جوان (نه جوجه ها) مشاهده میشود. در این حالت پرهای ریز و کرکی و پرهای در حال رشد همگی خراب و ناقص میشوند.  اشتها و وزن پرنده کم می شود، پرها کنده شده شده  و میریزد و یا می شکند که با درد شدید و خونریزی در محل شکستگی همراه است و در نهایت طوطی می میرد.

آیا بیماری طوطی ها به انسان سرایت می کند؟

 

*در حالت مزمن که معمولا در طوطی های پیر مشاهده میشود. اولین علامت  کم شدن و در نهایت قطع تولید گرد در پرهای طوطی است. پرهای طوطی نرم و سست و نازک میشوند و به راحتی میشکنند. با آسیب دیدن ریشه پرها  بدن پرنده قادر به ساختن پرهای جدید نخواهد بود. پرهای دم و شانه  و یا  تاج  در کاکادو ها از این قائده مستثنی نیست. در این زمان پوست لخت بدن پرنده به صورت زشتی نمایان میشود و روی پوست و منقار طوطی اثری از گرد طبیعی بدن طوطی وجود نخواهد داشت. پرهای جدیدی که بعد از ریختن جایگزین میشوند پلاسیده و دفرمه هستند و تغییر رنگ در پرهای جدید کاملا مشهود است.  در محل شکستگی و کنده شدن پر ها خونریزی دیده می شود.

همچنین منقار طوطی هم مشکل دار شده  و نقاط فرو رفته و خالی در آن دیده می شود و قسمت های قهوه ای و مرده  داخل قسمت بالایی منقار ایجاد میشود. گاهی نوک طوطی می شکند و پرنده دچار عفونت منقار و دهان می گردد.

در این فرم بیماری، دفرمه شدن و دراز شدن ناخن و زخم شدن ناخن طوطی هم دیده می شود. نهایتا در این فرم بیماری پرنده کم اشتها شده و دچار کاهش وزن می شود و نهایتا با از کار افتادن  کبد میمیرد.

بیماری پسیتاکوز طوطی ها

پرنده آلوده به فرم مزمن بین چند ماه تا چند سال زنده خواهد ماند و در این مدت هر روز ضعیف تر و افسرده تر میشود که شرایط بسیاد سختی رو برای صاحب پرنده ایجاد خواهد کرد و در نهایت طوطی در اثر ابتلا به یک بیماری یا عفونت ثانویه از بین خواهد رفت. متاسفانه هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

بیماری خطرناک طوطی

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

یک × 4 =