انتشار فهرست تخصیص ارز، بازار نهاده های دامی را شفاف می کند

اخبار

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اقدام دولت بازار نهاده های دامی را شفاف می کند.
به دنبال دستور هفته گذشته رئیس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر شفاف شدن کسانی که ارز دولتی با نرخ 4200 برای واردات دریافت کردند، روز گذشته بانک مرکزی نخستین فهرست از دریافت کنندگان ارز را منتشر کرد که نشان می داد بخشی از منابع ارزی صرف واردات نهاده های کشاورزی نظیر ذرت برای خوراک دام، جو و کنجاله سویا شده است.
در این پیوند «مجید موافق قدیری»افزود: طبق فهرست بانک مرکزی 85 شرکت واردکننده ذرت، پنج شرکت وارد کننده کنجاله سویا، 61 شرکت وارد کننده جو دامی هستند که با ارز دولتی اقدام به واردات نهاده های دامی می کنند.
وی با بیان اینکه انتشار فهرست شرکت های واردکننده با ارز دولتی خواست و پیشنهاد بخش خصوصی از دولت بوده است، اضافه کرد: ما نه تنها از این اقدام دولت استقبال می کنیم بلکه خواستار استمرار انتشار این فهرست به شکل برخط (آنلاین) توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی هستیم.
موافق قدیری اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون در مجموع حدود 686 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات نهاده های دام و طیور به این شرکت ها تخصیص یافته است.
وی تعدد شرکت های واردکننده نهاده های دامی را تیغ دولبه دانست و تصریح کرد: از یک سو بالا بودن تعداد این شرکت ها منجر به رقابت پذیری و جلوگیری از ایجاد انحصار در بازار این کالاها می شود از سوی دیگر به دلیل تخصصی نبودن آنها، ممکن است با خروج از بازار واردات نهاده های دامی، منجر به کمبود یا افزایش واردات شوند که نوسان قیمتی ناشی از آن می تواند در بازار این محصولات تاثیرگذار باشد.
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران نیاز صنعت دام و طیور کشور به نهاده های دامی را سالانه 9 میلیون تن عنوان کرد و گفت: اکنون به دلیل محدودیت منابع آبی و خشکسالی های پی در پی حدود 80 درصد نهاده های دامی کشور از محل واردات و نزدیک 20 درصد از تولیدات داخلی تامین می شود.
وی با یادآوری اینکه در سه ماهه اول امسال بیش از 70 درصد نیاز نهاده های دامی کشور از محل واردات تامین شد، اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 6 میلیون و 400 هزارتن ذرت دامی، یک میلیون و 70 هزارتن دانه سویا، یک میلیون و 400 هزارتن کنجاله سویا و 890 هزارتن جو دامی ثبت سفارش شده است.
موافق قدیری با بیان اینکه با این میزان ثبت سفارش کمبودی در بازار نهاده های دامی نخواهیم داشت، ادامه داد: بخش عمده واردات نهاده های دامی از کشورهای برزیل، آرژانتین، اوکراین و روسیه است.
وی درباره احتمال واردات نهاده های دامی با ارز دولتی و عرضه آن با ارز آزاد گفت: چنین اقدامی از سوی وارد کنندگان منطق اقتصادی ندارد زیرا تعیین قیمت نهاده های دامی در بازار فرایند عرضه و تقاضاست به شکلی که وقتی کنجاله سویا به نرخ 470 دلار با ارز 3800 تومان خریداری و با قیمت 2100 تا 2200 تومان به کشور ما وارد می شود، با محاسبه 15 درصد سود باید به بهای 2400 تا 2500 تومان باید به فروش برسد اما در شرایط کنونی قیمت این محصول در بازار به همین نرخ یا حتی کمتر از آن به فروش می رسد.
وی شفاف سازی دولت برای دریافت کنندگان ارز دولتی را اقدامی برای جلوگیری از احتکار محصول و دریافت نکردن سودهای غیرمتعارف عنوان کرد.
دولت از شامگاه 20 فرودین ماه با هدف مقابله با تحریم های احتمالی آمریکا و صیانت از منابع ارزی کشور، نظام تک نرخی ارز را با قیمت هر دلار 4200 تومان تصویب و اجرایی کرد؛ با این اقدام انواع کالاهای مورد نیاز کشور به جزء آنهایی که در فهرست ممنوعیت واردات قرار دارند با همین نرخ وارد کشور می شود اما کالاهای ضروری شامل کالاهای اساسی، نهاده های دامی، کاغذ و دارو برای واردات مشمول یارانه دولت هستند و با نرخ تمام شده 3800 تومان وارد می شود.

جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه های جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

دو + پانزده =