انتخاب دستگاه جوجه کشی

مقالات

انتخاب دستگاه جوجه کشی

انتخاب دستگاه جوجه کشی مناسب:

انتخاب دستگاه جوجه کشی متناسب با شرایط و نیازهای خاصی که دارید می تواند کار نسبتاً مشکلی باشد. مدل ها و گونه های بسیار متنوعی از انواع دستگاه های جوجه کشی در بازار وجود دارند و هر مدل نیز با اندکی تفاوت دارای سطوح کارکرد متفاوتی است. از دستگاه جوجه کشی با جریان هوای ثابت (بدون فن) که در آن تمامی تنظیمات از دما، رطوبت، تهویه و چرخش تخم ها تا سایر موارد به صورت کاملاً دستی انجام می پذیرد تا دستگاه های تمام اتوماتیک که می توانند دما و رطوبت را متناسب با گونه طیور مورد نظر فقط با فشار دادن یک دکمه تنظیم کنند.

در این مقاله قصد داریم درباره معیارها و نکات اساسی که لازم است قبل از سرمایه گذاری بر نوع خاصی از این دستگاه ها، در نظر بگیرید بحث نماییم.

  1. تعداد تخم های جوجه کشی:

آیا می خواهید فقط از تعداد کمی تخم در حد یک پروژه آزمایشی جوجه کشی نمایید یا هزاران تخم را جهت تولید یک گله از گونه مورد نظر هچ می کنید؟ همچنین باید این مورد را نیز در نظر بگیرید که اولاً تمامی تخم های جوجه کشی هچ نخواهند نمود و ثانیاً از میان تخم های هچ کرده نیز درصدی از جوجه ها نر خواهند بود. با در نظر گرفتن چنین فاکتورهایی می توانید درباره ظرفیت دستگاه جوجه کشی مورد نظرتان تصمیم گیری کنید.

  1. دستگاه جوجه کشی با جریان هوای ثابت و یا گردشی؟

دو نوع عمده از دستگاه های جوجه کشی در بازار وجود دارند. دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت و گردشی. در دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای گردشی (اجباری) یک فن هوا را در کل دستگاه چرخانده و بدین ترتیب دما را در کل هوای داخل دستگاه ثابت نگه می دارد. در دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت؛ فنی وجود نداشته و گرما در هوای داخل دستگاه لایه های مختلفی را تشکیل داده و در واقع طبقه بندی شده است و لذا دما در قسمت بالا و پایین دستگاه متفاوت است. به همین دلیل به هنگام انجام تنظیمات در این نوع دستگاه های جوجه کشی باید دقت و مراقبت بیشتری بعمل آید. دمای قسمت مرکزی تخم باید متناسب با گونه مورد نظر تنظیم گردد. (به عنوان مثال برای تخم مرغ نطفه دار این دما 37.5 درجه سلسیوس می باشد.)

معمولاً دمای ارتفاع بالای سر تخم های جوجه کشی با یک تصحیح اندازه گیری شده و بر اساس دفترچه راهنمای کارخانه سازنده دستگاه اعمال می گردد.

  1. دستی، نیمه اتومات و یا تمام اتومات؟

دستگاه های جوجه کشی بر حسب سطوح و میزان کنترل شرایط جوجه کشی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در حالت کلی هرچه هزینه کمتری بابت خرید دستگاه صرف نمایید، بیشتر مجبور به انجام تنظیمات بصورت دستی خواهید بود. دو فاکتور مهم در جوجه کشی و هچ موفق تخم های نطفه دار دما و رطوبت صحیح داخل دستگاه است. همچنین چرخش تخم ها در فواصل زمانی منظم به صورت روزانه جهت ممانعت از چسبیدن جنین به دیواره پوسته نیز بسیار ضروری می باشد. معمولا دما در بیشتر دستگاه های جوجه کشی به خوبی تنظیم و کنترل می گردد، اما دستیابی به رطوبت مناسب و نیز حفظ آن در سطح مورد نیاز می تواند کار مشکلی باشد. علاوه بر آن چرخش دستی تخم ها نیز در صورتیکه به کار تمام وقت اشتغال داشته باشید میسر نخواهد بود چرا که لازم است تخم ها حداقل 3 بار در طول روز چرخانده شوند. (تعداد دفعات چرخش باید عددی فرد باشد تا جوجه ها هرشب بر روی همان سطح قبلی تخم قرار نگیرند).

اگر تخم ها را بصورت دستی می چرخانید، با هربار چرخش یک آلارم جهت چرخش بعدی تنظیم نمایید چرا که قرار است این کار را به مدت چند هفته ادامه دهید و لذا احتمال فراموشی بسیار بالا است.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه در صورت چرخش تخم ها به صورت دستی مجبور خواهید بود با هربار چرخش درب دستگاه را باز بگذارید. پس لازم است تا حد ممکن سریع و دقیق کار کنید تا از افت دمای داخل دستگاه و تأثیرات منفی آن بر سلامت جنین جلوگیری شود.

  1. راحتی نظافت دستگاه

شاید در حال حاضر به این موضوع اهمیت ندهید، اما پس از پایان هچ تخم ها، زمانیکه می خواهید دستگاه را تمیز و ضدعفونی کنید با مشاهده آلودگی های محیط داخل از اینکه فاکتور نظافت و تمیزکاری آسان را در هنگام خرید در نظر گرفته اید خوشحال خواهید بود. هرچه که هچ تخم های نطفه دار جالب و هیجان انگیز است، تمیزکاری پس از پایان دوره جوجه کشی می تواند کاری زمان بر و ملال آور باشد.

جدا از تکه های پوسته تخم ها و سایر مواد ریزی که در طول هچ دستگاه را آلوده ساخته اند، مشاهده خواهید نمود که همزمان با خشک شدن جوجه های تازه هچ کرده مقدار زیادی کرک نرم و نازک داخل روزنه های کوچک دستگاه، پشت منافذ شبکه توری که شما را از دست زدن به فن باز می دارد و هر جای غیر قابل دسترس دیگر، پر شده اند. لازم است که دستگاه جوجه کشی را بین هچ ها نظافت و استریل نمایید چرا که باکتری ها با سرعت غیر قابل باوری در دماهای جوجه کشی تکثیر و باعث فساد تخم های سالم می گردند. تخم های فاسد نیز ممکن است منفجر شده در نتیجه باعث سرایت باکتری ها به کل دستگاه و تخم های جوجه کشی شوند. با توجه به نکات فوق الذکر اهمیت تمیزکاری و ضدعفونی کل سطوح و بخش های دستگاه در بین پروسه های جوجه کشی مشخص می گردد. پس بهتر است به هنگام خرید این فاکتور را نیز مد نظر داشته باشید.

برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

یک × 2 =