امسال آنفلونزای پرندگان در آذربایجان غربی مشاهده نشده است

اخبار

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: استان از نظر ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حد پاک بوده و در یک ماه گذشته موردی از ابتلا به آن در طیور روستایی و صنعتی مشاهده نشده است.
کامیار داهیم با اشاره به اینکه آذربایجان غربی به دلیل موقعیت جغرافیایی برای مقابله با این بیماری همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد، افزود: ستاد مقابله با شیوع این بیماری در استان به دبیری اداره کل دامپزشکی همراه با قرنطینه ها و نیز اعضای فعال در آماده باش هستند.
وی اضافه کرد: در سال گذشته نیز بیش از 83 هزار قطعه طیور بومی و صنعتی در بحث پیشگیری و کنترل این بیماری معدوم و بیش از هفت میلیارد ریال غرامت به آنان پرداخت شد.
طی سال 1394 در آذربایجان غربی 6 روستای ارومیه، 2 روستای خوی و چهار روستای سردشت با بیماری آنفلوآنزا در طیور بومی مواجه شد که طیور این مناطق به سرعت توسط دامپزشکی استان معدوم و غرامت آنها پرداخت شد.
اوج اپیدمی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان در آبان سال 1395 تا آبان سال 1396 بود که 43 کانون بیماری در استان شناسایی و معدوم شد.
بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق ورود پرندگان مهاجر به تالاب ها و آب های ایران شیوع می یابد به نحوی که با آلوده شدن طیور بومی، زمینه ابتلای طیور صنعتی نیز فراهم می شود.
بیماری آنفلوانزای پرندگان بیماری خطرناکی است که در سال 1918 میلادی در جهان شیوع پیدا کرد و با شیوع آن 60 میلیون نفر جان خود را از دست دادند.
آنفلوآنزای پرندگان گونه ای بیماری ویروسی بوده که ویروس عامل آن از خانواده Orthomyxooviridae است.
جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه جوجه کشی اینجا را کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

19 − یک =