افزایش سرسام آور هزینه تولید تخم مرغ

اخبار

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: از قیمت ذرت و کنجاله گرفته تا کارتن تخم‌مرغ و شانه و مکمل چند برابر شده و اقتصاد رها شده است، اما فقط تولید کننده و مرغدار را می‌شناسند.
این روزها اگر برای خرید تخم‌مرغ به سوپرمارکت‌های سطح شهر مراجعه کنید، هر دانه تخم‌مرغ بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ تومان و هر شانه ۳۰ عددی بین ۲۱ تا ۲۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.
با آنکه دولت به ویژه جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های مصرفی مانند ذرت و یا کنجاله سویا که در تولیدمرغ و تخم‌مرغ نقش اساسی داشته و ۷۰درصدهزینه تمام شده را بر دوش می‌کشد، اما شاهدیم که قیمت تخم‌مرغ از دانه‌ای ۴۵۰ تومان در دو ماه گذشته به این رقم رسیده است و این سؤال به وجود می آید که نقش ارز یارانه‌ای در واردات نهاده در کجا باید دیده شود؟
پاسخ این سؤال را در گفت‌وگو با ناصر نبی‌پور رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران جویا شدیم.
افزایش ۸۰ درصدی قیمت ذرت و کنجاله سویا و ذرت طی یک سال
وی در مورد علت افزایش تخم مرغ گفت: یک زمانی ذرت را در شهریور سال گذشته کیلویی ۷۳۰ تومان می‌خریدیم که اکنون به ۱۳۰۰ تومان رسیده، قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا از ۱۳۵۰ به ۲ هزار و ۶۰۰ رسیده که باید گفت این دو نهاده افزایش ۸۰ درصدی در قیمت داشته‌اند.
قیمت کارتن،مکمل و شانه تخم مرغ ۴ تا ۵ برابر شد
نبی‌پور همچنین گفت: کارتن تخم‌مرغ را ۷۰۰ تومان می‌‌خریدیم که اکنون به ۳ هزار تومان رسیده و هر شانه مقوایی تخم‌مرغ از ۶۰ تومان به ۳۵۰ تومان، هر کیلو مکمل از ۶ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان و هر پولت جوجه تخم‌گذار از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است، یعنی افزایش ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصدی و اصلا نمی‌دانیم که فردا صبح قرار است قیمت ها به چه شکلی باشد.
پتروشیمی ها اسید فسفریک به تولید کنندگان مکمل نمی دهند
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران اظهار داشت: پتروشیمی‌ها که باید اسید فسفریک را دراختیار تولیدکنندگان دی‌کلسیم فسفات قرار دهند تا ما آن را با دان مرغ مخلوط کرده و استفاده کنیم، آن را در اختیار قرار نمی‌دهد و نتیجه آن شده که هر کیلوگرم دی‌کلسیم فسفات در عرض یک هفته گذشته از ۳ هزار تومان به ۶ هزار تومان افزایش یافته است.
یک سوم مرغداری‌های تهران فعال است آن هم با ۳۰ درصد ظرفیت
وی به صراحت گفت:‌ مرغداران با این وضعیت نمی‌توانند دوام بیاورند، تا حدی که از مجموع ۱۵۲ مرغداری فعال در استان تهران اکنون فقط ۴۶ تای آن فعال است که آن هم فقط با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند.
تخم مرغ درب مرغداری شانه‌ای  ۱۵ هزار تومان
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در مورد قیمت فعلی هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری، گفت: هر کیلوگرم تخم مرغ ۷ هزار و ۵۰۰ و هر شانه ۲ کیلویی ۱۵ هزار تومان درب مرغداری به عمده‌فروشان فروخته می‌شود که قطعا با محاسبه سود خرده‌فروشی و عمده‌فروشی به همان رقم‌هایی که گفتید می‌رسد.
نبی‌پور با اشاره به اینکه بارها ازدولت درخواست کرده‌ایم که مکانی را برای عرضه مستقیم تخم‌مرغ و تعدیل قیمت در اختیار ما قرار دهد، خاطرنشان کرد: اما متأسفانه واسطه‌ها غرفه‌های میادین را با قیمت‌های نجومی جابه‌جا می‌‌کنند و چیزی سرجایش نیست و باید گفت اقتصاد رها است و متأسفانه فقط تولیدکننده و  مرغدار را می‌شناسند. بارها به عنوان متولی این بخش در این پنج سال خواسته‌ایم که وزیر جهاد کشاورزی را ببینیم، اما به عنوان بزرگترین تشکل خصوصی کشور و صنعت مرغداری، نتوانسته‌ایم یکبار آقای وزیر را زیارت کنیم و دردمان را بگوییم.

جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه های جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

5 × 4 =