اصول خنک نگه داشتن هوای مرغداری ها

مقالات

یکی از مهمترین بحث ها در پرورش طیور ایجاد شرایط استاندارد جهت پرورش می باشد. یکی از این شرایط دماست و دما نقش تعیین کننده ای در بهبود تولید دارد.

در کشور ماسه نوع اقلیم وجود دارد:
1.مناطق گرمسیر : در این مناطق شش ماه از سال دما بین 25 تا 45 درجه می باشد.
2.مناطق سردسیر: در این مناطق شش ماه از سال دما بین0 تا 20 در جه می باشد.
3.مناطق معتدل: در این مناطق شش ماه از سال دما بین 10 تا 20 می باشد.
بیشتر مرغداریها ایران در مناطق معتدل قرار دارند.
در مناطق سردسیر 6 ما ه از سال را بدون دردسر می توان جوجه ریزی انجام داد و 6 ماه دیگر را با استفاده از وسایل گرم کننده نظیر هیتر می توان جوجه ریزی کرد.
در مناطق گرمسیر فقط نیمی از سال را می توان جوجه ریزی کرد و نیمی دیگر از سال عملا سالن خالی می ماند و نمی توان از سرمایه ثابت استفاده کرد.
با توجه به اینکه اغلب مناطق کشور ما در مناطق گرمسیر واقع شده است باید راهکارهایی را جهت خنک شدن سالنهای مرغداری بکار گرفت.
هم اکنون در بسیاری از نقاط گرم دنیا با استفاده از اصول صحیح خنک کردن سالنهای مرغداری گوشت تولید می شود.

تاثیرات خنک کردن سالن:
در حرارت بالای 25درجه سانتیگراد تولیدات طیور کاهش می یابد، میزان رشد کم می شود و تلفات افزایش می یابد. مهمترین تاثیر خنکی در سالنها ی مرغداری تهیه هوای مناسب و در این صورت طیور قادر هستند توانایی‌های خود را در رشد و تولید ابراز دارند.

مبنای اکثر خنک کننده ها بر اساس تبخیر است.
تبخیر یک فرآیند فیزیکی است که طی آن آب از حالت مایع به حالت بخار در می آید. این فرآِیند احتیاج به انرژی دارد و این انرژی توسط هوای گرم اطراف تامین می شود. دمای اطراف حرارت بالایی دارد و همچنین رطوبت آن کم است بنابراین با عبور هوای گرم از لایه خنک کننده دمای هود صرف انرژی برای تبخیر آب می گردد. و از طرف دیگر هوای خنک در اثر تماس با رطوبت رطوبتش بیشتر شده و در نتیجه هوایی که وارد سالن می شود تبدیل به هوای خنک و مرطوب می شود و این هوای مناسبی است که طیور به آن احتیاج دارند.
سرعت هوا کلید تولید طیور در آب و هوای گرم است.

خنک نمودن سالنهای مرغداری در مناطق گرمسیر بطور یکی از دو طریق میسر است:
1.     نصب امکانات و تجهیزات جانبی بمنظور خنک نمودن سالن
2. بکارگیری تکنیک های مناسب در اجرای تاسیسات بنحوی که بصورت طبیعی محیط مناسبی را برای پرورش مرغها بوجود آید.

ذکر این نکته ضروری است که با بکارگیری این روشها ضمن خنک نمودن سالنها مقادیر قابل توجهی رطوبت به هوای سالن اضافه می گردد و با توجه به کمبود رطوبت مناطق خشک و گرمسیری  با این روش محیط مناسبی را می توان برای پرورش فراهم نمود.

اهمیت دما و رطوبت مناسب در پرورش طیور
طیور برای ارایه پتانسیل های ژنتیکی باید در محیط مناسب پرورش داده شوند و دما و رطوبت باید در حد معمولی برای طیور در سالن ها تامین گردد. دما و رطوبت با یکدیگر نسبت عکس دارند  یعنی هر جا دما افزایش یابد رطوبت کاهش می یابد و بالعکس.

دما و رطوبت داخل سالن تا حد زیادی با دما و رطوبت خارج سالن ارتباط دارد.
بنابراین با قرار دادن تجهیزات جانبی در سر راه هوای ورودی می توان دما و رطوبت مورد نیاز طیور را تامین کرد. برای سرد کردن هوا، عبور هوای گرم از پوشش مرطوب ضروری است.

خنک کننده3
نمودار مولیر:
برای نمونه بر طبق نمودار مولیر اگر درجه حرارت  38 و رطوبت نسبی 20% باشد برای اینکه حرارت را از 38 به  27 برسانیم باید رطوبت نسبی را به 60% برسانیم و این بدین معنی است که برای هر کیلوگرم هوای خشک باید 9/4 گرم آب مصرف گردد.

روشهای مختلف خنک کردن سالنهای مرغداری:
1- استفاده کولینگ پد:
استفاده از پدهای تبخیر ی رایج ترین روش برای خنک کردن سالنهای مرغداری است. پد لایه ای از پوشال است که در قسمت ورودی هوا نصب می گردد و توسط نازل های آب بر روی آن ریخته می شود و پس از خیس شدن هوای بیرون از سالن از پد مرطوب عبور میکند و پس از دست دادن هوا توسط هواکش ها  خارج می گردد.
به قسمت محفوظ شده کولینگ، کوریدور (راهرو) می گویند.
استفاده از آجرهای سفالی آجدار در مرغداریهای ایران جهت ساخت کولینگ پد مرسوم است.

در استفاده ار پوشال پدها باید به موارد زیر توجه شود:
1. آب مورد استفاده فاقد املاح باشد.
2. پوشال از نوع مرغوب باشد.
3. پوشال باید بین دو لایه سیم با توری محکم قرار گیرد
4. پوشال هر دو سال یکبار بطور کامل تعویض گردد.فاصله کولینگ پد از کف:

با توجه به اینکه در مدخل ورودی هوا، هوای خنک به تعدادی از طیور نزدیک مدخل برخورد می کند و طیور در  معرض سرما خوردن قرار می گیرند. توصیه می گردد که کولینگ در ارتفاع بیش از یک متر از کف سالن قرار گیرد و هر چه ارتفاع کولینگ از کف سالن بیشتر باشد بهتر است و مرغ های اول سالن کمتر در معرض هوای سرد قرار می گیرند.

نصب پدها باید با دقت صورت گیرد و از بیرون زدگی و شکم دادن پدها باید جلوگیری کرد و پدها در یک ردیف بطور منظم قرار گیرند. و لوله های آب و سوراخهای آب چکان باید درست در بالای پدها قرار گیرند و بین پدها هیچگونه فاصله ای نباشد. بهتر است در مسیر لوله آب فیلتر صافی قرار گیرد تا از رسوب املاح بر روی پدها جلوگیری بعمل آید.
بخاطر داشته باشید که کولینگ ها فقط در آب و هوای گرم مورد استفاده می گیرند  برای جلوگیری از ورود هوای سرد در زمستان بداخل سالن باید دریچه های سر راه ورودی هوا نصب گردد تا از ورود هوای سرد به سالن جلوگیری شود.
در زمستان هوا از طریق هیترهای دمنده تامین می گردد.

استفاده از مه پاش: Fumigator
مه پاشها انواع و اقسام مختلفی دارند و طرز کار آن این طور است که آب را بصورت قطرات ریز در می آورد مه پاشها غالبا داخل سالن نصب می گردند. در روش اسپری تحت فشار آب بصورت ذرات بسیار ریز در آمده و رطوبت نسبی محیط را افزایش می دهد و در نتیجه  موجب خنک شدن محیط می گردد. در پرورش مرغ های گوشتی استفاده از این روش موجب افزایش وزن جوجه ها و افزایش ماندگاری در گله می شود.

خنک کننده1

مزایای استفاده از این سیستم:
1. موجب کاهش دما می شود.
2. موجب افزایش رطوبت می گردد.
3. موجب پیشگیری از بیماریهای منتقله از راه هوا می گردد.
4. باعث توزیع یکنواخت رطوبت می گردد.

در سیستم اسپری تحت فشار نازل ها در فاصله یک متری از دیوار داخل سالن قرار می گیرند. و در محل ورودی هوای بیرون بداخل سالن نصب می گیرند. هوای بیرون در اثر فشار منفی ایجاد شده و توسط هواکشهای سقفی به داخل سالن کشیده می شود. و پس از عبور از کنار نازل ها مرطوب شده و موجب خنک شدن هوای داخل سالن می شود.

استفاده از کولرهای تبخیری:
این نوع کولرها در ایران بر روی سقف یا دیوارها قابل نصب است و فیلتر های آن قابل تعویض است. وحجم هوای خنک شده را 20-30 % افزایش می دهد.
در جاهایی که دما بالای  45 است از این نوع کولرها استفاده می کنند. این کولرها غالبا در کنار سالن نصب می گردند. با این وسیله می توان 21% حجم هوای ورودی را افزایش داد.  ولی از نظر صرف انرژی بصرفه نیست و بازده انرژی پایینی داد.

D-8.1

 

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

18 − 3 =