آّب و 7 روز اول از سیکل زندگی جوجه های گوشتی

مقالات

اهمیت آب برای جوجه های گوشتی

آّب و 7 روز اول از سیکل زندگی جوجه های گوشتی:

هرآنچه که در طول 7 روز اول زندگی یک جوجه اتفاق می افتد تأثیری مستقیم بر وزن و سلامت او در دوره ی بلوغ دارد.

7 روز اول زندگی مهم ترین زمان در زندگی یک پرنده ی گوشتی به شمار می رود. در طول این مدت پرورش دهندگان باید توجه بیشتری به آبرسانی و شرایط محیطی داشته باشند تا بهترین شروع ممکن برای دوره ی جوجه های گوشتی را رقم بزنند!

برای طیور گوشتی امروزی با سرعت رشد بالا – هفته ی اول زندگی در واقع %20 از طول زندگی آنان به شمار می  رود. هر آنچه که در طول این روزهای آغازین اتفاق می افتد تأثیری مستقیم بر وزن و سلامت پرنده ی بالغ دارد. اگر در طول هفته ی اول مشکلی پیش بیاید، با وجود طول زندگی کوتاه پرنده، فرصت بسیار کمی برای جبران آن وجود خواهد داشت.

نیاز به مراقبت:

اولین هفته همواره برای پرورش دهندگان و پرندگان دارای چالش های فراوانی است چرا که در این دوره پرندگان در آسیب پذیرترین مرحله ی زندگی خود قرار دارند. در جوجه هایی که به تازگی تخم بیرون آورده اند سیستم گوارش بطور کامل شکل نیافته است. سیستم ایمنی آنها نیز هنوز در حال رشد می باشد که این امر جوجه ها را به شدت مستعد بیماری می کند. یک جوجه ی تازه هچ کرده قادر به کنترل دمای بدن خود نمی باشد و در نتیجه به ناچار جهت حفظ سطح دمای لازم برای ادامه ی بقاء و رشد و تبدیل شدن به یک پرنده ی بالغ و سالم وابسته به محیط می باشد.

رشد و توسعه تمامی این فعالیت های فیزیولوژیکی در طول چند روز محدود اتفاق می افتد. هر چیزی که پیشروی این فعالیت ها را در طول این مدت به تأخیر بیاندازد، منجر به آسیب های غیرقابل بازگشت در “ترم های” عملکرد ضعیف، آلودگی ها و مرگ و میر بالا خواهد گشت.

پرورش دهنده باید محیط مناسب برای جوجه های گوشتی را به نحوی آماده کند که بتواند بهترین شرایط ممکن را برای هر جوجه در جهت دستیابی به پتانسیل رشد خود فراهم آورد. آماده سازی صحیح شامل چندین هدف می شود، که اولین آنها نظافت و ضدعفونی کامل سالن پس از خروج گله ی پیشین و قبل از ورود گله ی جدید است. هر نوع بستر مرطوب و یا کهنه باید حذف گردد. بستر باید بطور یکنواخت در سالن پخش شود، علی الخصوص در زیر خطوط آبخوری تا جوجه ها قادر باشند تا به آبخوری ها در ارتفاعی دست یابند که بتوانند به راحتی و بدون پاشیدن آب بر روی بستر (که می تواند باعث مرطوب شدن بیش از حد آن گردد) آب بخورند. بستر مرطوب علاوه بر تولید عوامل بیماریزا باعث می گردد که جوجه ها گرمای بدن خود را از طریق پاهایشان از دست بدهند.

با در نظر گرفتن چنین نکته ای گرم بودن دمای بستر همسطح با زمین بسیار مهم و ضروری می باشد. (دمای 30 الی 32 درجه سلسیوس برای بستر همسطح زمین پیشنهاد می گردد – دمای بدن جوجه ها 41 درجه ی سلسیوس می باشد).

بازرسی صحیح:

خطوط آبخوری نیازمند توجه بسیار زیادی می باشند. اولین کار قبل از جایگیری جوجه ها بازرسی و چک نمودن تجهیزات آبخوری می باشد. تمامی آبخوریها باید بطور دستی راه اندازی شوند تا اطمینان حاصل شود که همه به خوبی کار می کنند. آبخوری ها همچنین باید از لحاظ نشتی نیز چک شوند. تمامی رگلاتورها و سایر تجهیزات آبخوری نیز باید چک شده و به درستی کار کنند.

پین های آبخوری ها باید به نحوی باشند که جوجه ها براحتی قادر به تکان دادن آنها باشند. نکته ی دوم این که خطوط آبخوری باید بطور کامل تمیز و علی الخصوص عاری از باکتریهای مضر و عوامل بیماری زا در آب و یا جرم موجود در داخل لوله ها شوند. پر نمودن لوله ها با محلولی از هیدروژن پروکساید و سپس شست و شوی سریع با فشار بالا پس از چندین ساعت جهت تمیز نمودن کامل جرم و سایر آلاینده ها بدون آسیب رسانی به تجهیزات پیشنهاد می گردد.

جوجه ها به محض رسیدن باید در اسرع وقت خوردن و آشامیدن را آغاز کنند. علی الخصوص آشامیدن آب بسیار مهم و ضروری است چرا که آب به رشد و نمو سریع مجاری گوارشی جوجه کمک نموده و آنها را به خوردن تحریک می کند. در این مرحله پرورش دهندکان با ید آبخوریها را در سطح دید جوجه قرار دهند به طوریکه جوجه ها قادر به تشخیص پین های آبخوریها باشند. همچنین لازم است از جریان کم فشار آب استفاده شود تا جوجه ها همزمان با اینکه آب خوردن را یاد می گیرند بتوانند پین آبخوری را بدون پاشش مقدار زیادی آب تکان دهند.

روشنایی نیز فاکتور بسیار مهمی است. میزان نور باید به حد کافی باشد تا بتواند انعکاس درخشانی از پین های استیل آبخوری ها ایجاد کند چرا که این کار جوجه ها را به طرف آبخوریها جذب خواهد نمود. با سطوح روشنایی پایین برخی جوجه ها قبل از دهیدراته شدن قادر به تشخیص آبخوریها نخواهند بود.

همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم به دلیل دمای کنترل نشده ی بدن جوجه ها لازم است منابع گرمایی موجود در سالن روشن و آبی را که داخل خطوط آبخوری با سرعت کم در حال جریان است گرم نموده و به دمای معتدل (27 الی 29 درجه سلسیوس) برسانند. آب سرد به سیستم بدن پرندگان شوک وارد نموده و باعث خواهد شد که آنان عمل آب خوردن را متوقف کنند. اولین جایی که باید شروع به قرار دادن جوجه ها بکنید درست در زیر آبخوریهای نیپل با مقدار زیادی فضا برای جوجه ها می باشد. جوجه ها باید از نزدیک تحت نظارن و بررسی قرار بگیرند تا اطمینان حاصل شود که یک به یک آنها یاد گرفته اند که چگونه آب بخورند. وقتی جوجه ها قادر به یافتن منابع آب شده و طرز آب خوردن را یاد گرفتند، شروع به بالابردن ارتفاع خطوط آبخوری بکنید تا قادر به کش دادن گردن های خود برای آب خوردن شوند چرا که این کار از مقدار پاشش آب و مشکلات مربوط به بستر مرطوب خواهد کاست.

پرورش دهندگان باید قادر به تشخیص به زمان مناسب جهت واکسیناسیون جوجه ها باشند. البته واکسینه نمودن گله ی طیور با استفاده از خطوط آبخوری که راهکاری سریع و آسان به نظر می رسد نیازمند کمی همت و کار می باشد تا اطمینان حاصل نمایید که همه پرنده ها واکسن دریافت می کنند. زمان، مقدار واکسن و دما، فاکتورهای مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

بهترین کار این است که جوجه ها واکسن را در طی 2 ساعت از انحلال آن در آب دریافت کنند. یک واکسیناسیون موفق مستلزم این است که تمامی پرنده ها وقتی واکسن داخل خطوط آبخوری است، آن را از طریق خوردن آب مصرف کنند. جهت ترغیب جوجه ها به خوردن واکسن در زمان صحیح آن، قطع مصرف آب برای یک مدت قبل از تزریق واکسن به خطوط آبخوری بسیار مفید و مؤثر واقع می گردد. با این روش هنگامی که خطوط آب باز می شوند تمامی پرنده ها نیاز به آب (و در نتیجه واکسن داخل آن) خواهند داشت. در بیشتر موارد قطع آب زمانیکه لامپ ها خاموش می شوند قبل از یک واکسیناسیون صبحگاهی پرنده ها را اندازه ی کافی تشنه خواهد نمود تا به محض بازگشت آب به سراغ آن بروند.

اما اگر دمای محیط بیرون بالا است (در حدود 35 درجه ی سانتیگراد) طول مدت قطع جریان آب باید کاهش داده شود تا پرندگان بیش از حد تشنه نگردند. اگر پرندگان خیلی تشنه باشند اولین پرنده ای که به آبخوری می رسد بی وقفه آب نوشیده و به این ترتیب بیشتر واکسن را مصرف خواهد نمود. جهت مدیریت بیشتر واکسیناسیون بهتر است در میان خطوط آبخوری راه رفته و ببینند که آیا همه پرندگان شانس خوردن آب را دارند یا نه و اینکه در صورت لزوم پرندگانی را که بزرگتر و مسلط تر هستند از آبخوریها دور کنید. ساختار روده ای پرنده در طول اولین هفته از زندگی او تشکیل می شود و بدون یک محیط مجهز و برنامه ریزی شده – که سیستم آبخوری نیز یک جزء کلیدی از این محیط است به خوبی قادر به رشد نخواهد بود پس لازم است سیستم آبخوری را به خوبی مدیریت کنید تا به نتایج مورد نظر دست یابید.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

20 + 17 =