آموزش نحوه صحیح استحمام، بهداشت،شستشو و نظافت نمودن کاسکو

مقالات

حمام کردن یا دوش گرفتن بخش مهمی از زندگی یک طوطی کاسکو است به یاد داشته باشید که هر پرنده ای از روش و طرز خاصی از حمام کردن لذت می برد

بنابراین روش خاصی که بتوان از آن بعنوان بهترین راهکار نام برد وجود ندارد حمام کردن برای طوطی کاسکو امری ضروری است.

چرا و چگونه طوطی کاسکویمان را حمام کنیم؟

حمام کردن یا دوش گرفتن بخش مهمی از زندگی یک طوطی کاسکو است. به یاد داشته باشید که هر پرنده ای از روش و طرز خاصی از حمام کردن لذت می برد و بنابراین روش خاصی که

بتوان از آن بعنوان بهترین راهکار نام برد وجود ندارد. حمام کردن برای طوطی کاسکو امری ضروری و حیاتی در جهت حفظ سلامت، کیفیت پرها و شادی و آرامش او می باشد

مزایای حمام یا دوش برای طوطی کاسکو

کیفیت و زیبایی پرهای او را حفظ می کند

پرنده تشویق به پرآرایی می شود

گرد و غبار پراکنده شده در محیط (ناشی از بدن پرنده) را کنترل می کند

پرنده را شاد و سالم نگه می دارد

african-grey-parrot-taking-bath-in-the-sink

روش های حمام کردن یا دوش دادن طوطی کاسکو

چندین راهکار برای حمام کردن یا دوش دادن طوطی کاسکو وجود دارد. طوطی کاسکو با عکس العمل های خود به شما خواهد فهماند که کدام روش را ترجیح می دهد و در واقع از کدامیک بیشتر لذت می برد. در زیر به برخی از این راهکارها اشاره نموده ایم.

برای حمام کردن کاسکویتان همواره از آب ولرم / آب با دمای اتاق استفاده نمایید (آب معدنی یا آب فیلتر شده بهترین گزینه می باشد). هرگز با آب گرم یا داغ پرنده تان را استحمام نکنید چرا که با این کار چربی طبیعی موجود بر روی پرهای طوطی از بین خواهد رفت که می تواند منجر به پرکنی ، نوک زنی به پرها و نیز خشکی و در نهایت خارش پوست پرنده تان گردد. هدف از دوش یا حمام این است که بدن کاسکو تمیز شده، پرنده احساس راحتی نموده و تشویق به خودآرایی گردد

برخی از کاسکو ها دوست دارند که آب به آرامی به بدنشان پاشیده شود. اگر کاسکویتان از این روش استقبال می کند با استفاده از یک اسپری دستی قطره های آب را به بدنش بپاشید تا به مانند قطره های باران از پرهایش به زمین بچکد.

برخی دیگر از حمام کردن داخل یک تشت یا کاسه ی آّب کم عمق بیشتر لذت برده و احساس آرامش می کنند و این در حالی است که برخی از کاسکوها دوست دارند در حالیکه زیر شیر آب بازی می کنند داخل وان یا سینک به اطراف ورجه وورجه کنند! برخی دیگر نیز عاشق این هستند که بر روی یک میله زیر دوش بنشینند و آب به مانند قطره های باران از بدنشان به پایین سرازیر شود.

بسیار دیده شده که طوطی های کاسکو داخل ظرف آب خود پریده و شروع به استحمام نموده اند! این کار طوطی به وضوح نشان می دهد که پرنده تان نیاز دارد حمام کند و تمیز شود. شما نیز باید این فرصت را مغتنم شمرده و اجازه دهید کاسکوی زیبایتان به هر طریقی که راحت تر است از حمام و نظافت لذت ببرد – چه از طریق آبپاشی ملایم، دوش، تشت کم عمق پر از آب و … .

قطعاً از دیدن طوطی کاسکویتان در حالیکه بالهای خود را باز کرده به هم می زند، داخل تشت آب می رود و از آن بیرون می آید، صداهای خوش آیند تولید می کند، بازی می کند و کاملاً خوشحال و سرحال است لذت خواهید برد. شما نیز می توانید با خنده، بازی و حرکات کودکانه او را همراهی کنید و حتی از کاسکوی باهوش و بامزه ی تان عکس یا فیلم بگیرید.

طوطی های کاسکو معمولاً به هنگام حمام یا دوش پرهای خو را پف می کنند تا آب کاملاً به پوست و پرهایشان نفوذ کند. ممکن است به دلیل وجود چربی طبیعی پرهای طوطی کمی در مقابل خیس شدن مقاومت نشان دهند – علی الخصوص اگر پرهای پرنده دارای لایه ای از گرد و غبار باشند – در این حالت به وضوح خواهید دید که آب به جای خیساندن پرهایطوطی کاسکو، قطره قطره شده و از روی پرهایش به پایین می چکد. بنابراین بدیهی است که مرطوب شدن کامل بدن پرنده کمی زمان می برد.

پس از حمام و نظافت، طوطی کاسکو شروع به پرآرایی و باز گرداندن پرهایش به جهت و وضعیت عادی خود خواهد نمود. او اکنون دیگر تمیز و زیبا است و از این بابت خیلی خوشحال است.

یک طوطی کاسکو هرچند وقت یکبار نیاز به حمام یا دوش دارد.

پرندگان در زیستگاه و محیط طبیعی خود هر روز دوش می گیرند. پس اگر وقت دارید شما نیز آن را بخشی از برنامه روزانه طوطی کاسکویتان قرار دهید. پرنده تان نیز به احتمال زیاد از دوش و یا آبپاشی روزانه به شدت استقبال خواهد نمود. در غیر اینصورت یک دوش یا حمام خوب 1 الی 2 بار در هفته کفایت می کند. طوطی کاسکویتان را حتماً در طول ساعات روز حمام کنید نه شب هنگام! و به او فرصت کافی جهت خشک شدن کامل بدهید.

در طول دوره ی پرریزی، بدن طوطی به دلیل رشد پرهای جدید دچار خارش بسیار شدیدی خواهد شد. پس لازم است در این مدت تعداد دفعات حمام را در طول هفته بیشتر کنید چرا که این کار نه تنها از میزان خارش بدن پرنده خواهد کاست، بلکه همچنین ساقه ی پرها (پرهای قدیمی) را نرم نموده و ریزش آنان را راحت تر خواهد نمود.

طوطی های کاسکوی مبتلا به عارضه ی پرکنی را هر روز حمام نموده و تمیز نگه دارید. در فاصله ی بین حمام ها نیز می توانید با یک اسپری دستی بدن پرنده را به آرامی آب پاشی نمایید. این کار باعث می گردد که پرنده تمایل کمتری به پرکنی یا نوک زنی به پرهای خود داشته و بالعکس کاسکو بیشتر به پرآرایی و رفتارهای نرمال و عادی گرایش پیدا می کند.

چگونه طوطی کاسکویمان را بعد از دوش یا حمام خشک کنیم.

african-grey-parrot-wrapped-in-a-towel

پرهای طوطی کاسکو پس از حمام به طور طبیعی خشک خواهند شد. آنها را از وزش باد یا نسیم حفظ نموده در معرض نور آفتاب یا ناحیه ای گرم در خانه قرار دهید. برخی از کاسکوها دوست دارند که پس از حمام مدت کوتاهی داخل حوله پیچیده شوند. این کار مقداری از رطوبت بدن پرنده را گرفته و از سرماخوردگی آن پیشگیری خواهد نمود. هرگز از سشوار برای خشک کردن طوطی تان استفاده نکنید چرا که این کار به احتمال قوی چربی طبیعی موجود بر روی پرها و پوست کاسکو و همچنین رطوبت آن ( و اثرات رطوبت بخش و آرامش بخش حمام) را از بین خواهد برد.

همچنین ممکن است ناخواسته پوست پرنده را بسوزانید – بدتر آن – برخی از سشوارها دارای ماده ی تفلون یا مواد شیمیایی سمی می باشند که برای کاسکویتان خطرآفرین می باشد. پس اجازه دهید کاسکو بطور طبیعی خشک شده و یا نهایتاً از یک حوله کمک بگیرید و به این ترتیب به پرنده اجازه دهید که پرآرایی نموده و پرهایش را به حالت اولیه بازگرداند.

اگر طوطی کاسکویمان از حمام یا دوش اجتناب کرد چیکار کنیم.

برخی از طوطی های کاسکو از خیس شدن می ترسند یا خوششان نمی آید. آنان را مجبور به استحمام نکنید. همانطور که می دانید پرندگان در حیات وحش در زیر باران خود بخود خیس

می شوند. بنابراین اگر کاسکویتان از حمام اجتناب می کند صبر کنید تا باران ببارد. اسپری آبپاش را به دست گرفته و او را به آرامی خیس کنید.

به یاد داشته باشید که کاسکوها پرندگانی هستند که بسیار علاقمند به تقلید از رفتارهای ما و (اینکه عضوی از یک جمع باشند) هستند. پس می توانید اول خودتان را با اسپری خیس کنید.

با این کار آنها می بینند که شما در آب چلپ چلوپ نموده و از آن لذت می برید… اما افراط نکنید.

کافی است فقط هربار مدت کوتاهی این کار را جلوی کاسکوی باهوشتان تکرار کنید. بسیاری از اشتباهات در ارتباط باطوطی کاسکو و مشکلات مربوط به عدم اعتماد پرنده زمانی اتفاق می افتد که شما سعی می کنید چیزی را به پرنده خیلی سریع یاد بدهید یا خیلی سریع او را مجبور به انجام کاری بکنید. زمان، صبر و اعتماد سه عنصر اصلی و ضروری در انجام هرکاری در ارتباط با طوطی کاسکو و یا یاد دادن هرچیزی به او است. پس هیچ چیزی را به پرنده تحمیل نکنید. آموزش و تربیت طوطی تان را به آرامی انجام داده و از سپری نمودن زمان با او لذت ببرید.

برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

7 + سه =

وب سایت فروشگاه دستگاه جوجه کشی ، شما می توانید خیلی راحت دستگاه جوجه کشی خود را سفارش و در سریع ترین زمان ممکن آن را دریافت کنید . دستگاه های جوجه کشی موجود در وب سایت تماما اصل بوده و با ضمانت یک ساله شرکت برای شما ارسال خواهد شد . انواع دستگاه جوجه کشی ، دستگاه جوجه کشی خانگی ، دستگاه جوجه کشی صنعتی ، دستگاه جوجه کشی نیمه صنعتی . چیکن دیوایس فروشگاه ماشین جوجه کشی . امن و مطمئن خرید کنید . امروزه جوجه کشی یکی از راه های خوب درآمد محسوب می شود برای جوجه کشی داشتن دستگاه جوجه کشی این فرایند را برای شما راحت می کند . شما با خرید دستگاه جوجه کشی خیلی راحت می توانید اقدام به جوجه کشی انواع طیور اعم از : جوجه کشی مرغ ، جوجه کشی بلدرچین ، جوجه کشی شتر مرغ ، جوجه کشی ... . کافی است تخم نطفه دار را داخل دستگاه جوجه کشی قرار داده و اقدام به جوجه کشی کنید .