آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

مقالات

شکل ظاهری (فنوتیپ) بلدرچین­ های ماده ژاپنی با جنس نر متفاوت می­باشد برخی از این تفاوت ها حول و حوش سن ۲۱ روزگی ظاهر می شود و برخی دیگر از تفاوت ها نیز پس از فعال شدن غدد جنسی قابل مشاهده می­باشند. بنابراین به طور خلاصه میتوان گفت که بلدرچین ها را در دو بازه زمانی میتوان به راحتی تعیین جنسیت کرد.

آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی
جوجه بلدرچین ژاپنی

آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی
جوجه بلدرچین ژاپنی

تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی در حول و حوش سن ۲۱ روزگی

در این زمان می توان از روی شکل و رنگ پرهای سینه ، اقدام به تعیین جنسیت بلدرجین های ژاپنی نر از ماده نمود :

در بلدرچین ژاپنی نر، پرهای گردن قهوه‌ای و پرهای سینه قرمز مایل به قهوه‌ای روشن (دارچینی یا کرم حنایی) بوده، در حالی که در بلدرچین ژاپنی ماده، پرهای گردن و سینه روشن و دارای لکه‌های سیاه رنگ می­باشند که به شکل نقطه‌ها یا نوارهایی ظاهر می‌شوند. (ناظر عدل، ۱۳۸۷). این شکل و رنگ پرها تا پایان عمر پرنده محفوظ باقی میماند. تشخیص تعداد زیادی نقطه سیاه رنگ در سینه بلدرچین ماده بسیار راحت می باشد.

آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی
سمت راست بلدرچین ماده و سمت چپ بلدرچین نر

آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

بلدرچین نر / به رنگ بلوطی و بدون خال  سینه توجه فرمایید

آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی
بلدرچین زاپنی نر

آموزش نحوه تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی
سمت چپ بلدرچین نر و سمت راست بلدرچین ماده است . نور آفتاب بر روی سینه بلدرچین ماده افتاده است

تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی در زمان بلوغ جنسی

هر چقدر که به سن بلوغ جنسی بلدرچین ها نزدیک تر می شویم تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی راحت تر می شود به طوری که در زمان بلوغ جنسی (۴۰ تا ۵۰ روزگی) جثه پرنده و نحوه آواز خوانی بلدرچین های نر و ماده از همدیگر متمایز می شود . به طوریکه در بلدرچین ژاپنی برخلاف سایر طیور، ماده سنگین‌تر بوده (تقریباً ۲۰ درصد) و جثه بزرگتری نسبت به بلدرچین­ های نر دارد.  هم چنین در بلدرچین­ ها آواز بلند منحصر به جنس نر بوده و شدت اصوات در بین نژاد مختلف بلدرچین متفاوت است، به طوری­که جنس نر نژاد چینی صدای آرام­تری از بقیه دارد. (شکوهمند، ۱۳۹۰).

تولید کف یا فوم سفید رنگ از جمله راه ­های دیگر تعیین جنسیت در بلدرچین ژاپنی می­باشد که از سن ۴۰ تا ۵۰ روزگی به بعد میتوان ان را انجام داد. در توضیح این روش باید بگوییم که بلدرچین ژاپنی نر دارای غده‌ای به اندازه یک فندق در قسمت بالای کلواک میباشند که کف سفیدی در اثر فشار و تحریکات ترشح می‌کند. این کف سفید رنگ فقط در جنس نر تولید می شود و گاها ان را میتوان در کف قفس نیز مشاهده کرد. نکته مهم این است که این کف سفید رنگ را نباید با ترشح اسپرم اشتباه گرفت (ناظر عدل، ۱۳۸۷). گمان می­رود که این کف (فوم سفید رنگ) به ­عنوان محیطی برای انتقال اسپرم در لوله جنسی ماده عمل کرده و منجر به افزایش باروری در بلدرچین ماده می­شود (چنگ و همکاران، ۱۹۸۲).

شاید این سوال در ذهن شود که چرا یک بازه طولانی ۱۰ روزه (۴۰ تا ۵۰ روزگی ) برای این روش گفته شده است !! در جواب این سوال باید بگوییم که بلوغ جنسی در بلدرچین ژاپنی تحت تاثیر یک سری از عوامل از جمله نحوه تغذیه و برنامه نوری است . به طوریکه اگر برنامه نوری سالن دارای ساعات روشنایی زیادی باشد پرنده زودتر به بلوغ جنسی می رسد. اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که رسیدن سریع پرنده به بلوغ جنسی گاها مفید نمی باشد و بنابراین رعایت برنامه نوری مناسب مفید خواهد بود . به طور خلاصه باید گفت که برنامه نوری و ساعات روشنایی در زمان رسیدن پرنده به بلوغ جنسی مهم است و به همین دلیل است که یک بازه ۱۰ روزه برای آن ذکر شده است .

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

1 × 3 =