چگونه هچری را از قارچ “آسپرگیلوس” در امان نگه داریم؟

مقالات

قارچ آسپرژیلوس در هچری

 چگونه هچری را از قارچ “آسپرژیلوس” در امان نگه داریم؟

 

” آسپرژیلوس ” یک عفونت قارچی مربوط به مجاری تنفسی در پرندگان نوباوه می باشد. در پرندگان آلوده نقاط و یا جراحات سفید تا زردرنگ مشاهده می گردد. پرندگان آلوده با دهان باز و به سرعت نفس می کشند.

” آسپرژیلوس ” همچنین می تواند منجر به عفونت های شدید چشمی (و حتی مغز) گردد که می تواند بصورت یک قرص زرد پنیری در زیر مژه ها خود را نشان دهد. افزایش نرخ مرگ ومیر از %5 تا %50 ممکن است در طول 21 روز پس از جایگیری پرندگان بیمار (در دستگاه مرغ مادر مصنوعی) اتفاق بیفتد.

جوجه های یکروزه با علائمی از ” آسپرژیلوس ” در واقع توسط تخم های قارچی گونه های مختلف ” آسپرژیلوس ” آلوده می شوند که معمول ترین آنها ” آسپرژیلوس فامیگاتوس” می باشد.

تخم های قارچی حاصل از قارچ ” آسپرژیلوس ” مانند دانه های کوچک و خشکی می باشند که می توانند به راحتی همراه با جریان هوا انتشار یابند. این تخم ها تحت محدوده ی شرایطی وسیعی زندگی کرده و تکثیر می یابند. اما این شرایط (رشد و تکثیر) علی الخصوص بر روی مواد ارگانیک مانند زرده ی تخم، جعبه های مقوایی و چوب برای تخم های قارچی بیشتر و سریع تر فراهم می گردد.

رشد تخم های قارچی تحت شرایط دما (37 الی 45 درجه سلسیوس) و رطوبت بالا شروع می گردد. سیکل هایی با رطوبت بالا و پایین رشد قارچ (میسلیوم) و شیوع و انتشار تخم های آن را بهینه سازی می کند. بنابراین هچری شرایط محیطی بهینه را جهت پیشروی ” آسپرژیلوس ” فراهم می کند.

تخم های قارچی آسپرژیلوس می توانند مستقیماً از طریق تخم ها و یا از طریق هوای ورودی به هچری راه یابند.

وقتی که محیط هچری با سطوح بالایی از آسپرژیلوس آلوده می گردد، تخم ها می توانند براحتی به هوای هچری و تجهیزات هندلینگ راه یابند.شرایط آب و هوایی، دما و رطوبت موجود در کانال های تهویه جهت تکثیر آسپرژیلوس ایده آل می باشند علی الخصوص وقتی مواد ارگانیک (خرده های آشغال) در آن ناحیه تجمع یافته باشند.

هرچند راه اصلی جهت ورود تخم های آسپرژیلوس به هچری، معمولاً از طریق تخم های جوجه کشی آلوده می باشد. تخم های قارچی آسپرژیلوس چسبیده به پوسته ی تخم؛ از طریق ترک های ریز روی پوسته به سفیده و زرده راه می یابند. زرده ی تخم زمینه ی بسیار خوبی جهت رشد آسپرژیلوس بوده و به محض اینکه تخم های قارچی وارد تخم های جوجه کشی شوند، راه برای ورودشان به هچری نیز باز می شود.

لانه های تخمگذاری نیز شامل چنذین منبع از آسپرژیلوس مانند بستر، فضولات و غذا می باشند. به همین دلیل تخم های موجود در لانه ها نیز از طریق تماس با تخم های آسپرژیلوس حاصل از سایر منابع آلوده می گردند. تخم های گذاشته شده بر روی زمین نیز به شدت در خطر آلودگی (هنگامی که تخم های قارچی از طریق شکاف های ریز و ترک های پوسته وارد تخم های جوجه کشی می گردند) قرار دارند.

آلودگی توسط آسپرژیلوس اصولاً از طریق آنالیزهای معمولی بر روی تخم های هچ نکرده قابل تشخیص می باشد. در تخم های آلوده کپک های قارچی بر روی غشای سلول هوای قابل مشاهده خواهد بود. خطر رشد انفجاری آسپرژیلوس زمانی که %0.5 از تخم های جوجه کشی رشد مشهود و واضحی از قارچ را در خود نشان می دهند بالا می باشد. همچنین کثرت مرگ و میرهای جنینی در حدود روز 16 ام دوره ی جوجه کشی نیز بالاتر از حد انتظار می باشد.

نکات و توصیه ها (الف)

واضح است که پیشگیری در زمینه مقابله با هر نوع آلودگی و عفونت اولین و اساسی ترین گام می باشد. جهت پیشگیری از آلودگی آسپرژیلوس در هچری تدابیر زیر پیشنهاد می گردند:

  1. از تخم های زمینی یا بستر برای جوجه کشی استفاده ننمایید.
  2. از تخم های دارای هر نوع شکاف و ترک جوجه کشی نکنید.
  3. از دیوارها، سقف و یا کف های چوبی در هچری ها پرهیز نمایید چرا که آسپرژیلوس به خوبی بر روی سطوح چوبی رشد و پیشروی می کند.
  4. تخم های هچ نکرده را بر طبق یک سری اصول منظم و دقیق آنالیز نموده و در صورت مشاهده هر تخم آلوده ای تدابیر لازم را جهت ردیابی منابع آسپرژیلوس اتخاذ نمایید. (بند ب)
  5. برنامه و موازین بهداشتی مدون و اصولی را در هچری رعایت و حفظ کنید. در صورت یافتن کپک های قارچی تدابیری سریع و به موقع جهت نظافت و استریل نمودن هچری اتخاذ کنید.

نکته: بهداشت هچری باید شامل نظافت و ضدعفونی کانال ها و مجاری تهویه نیز باشد.

  1. به یاد داشته باشید که تجهیزات هچری باید قبل از ضدعفونی عاری از هر نوع ماده ارگانیک باشند. ضدعفونی تجهیزات، جعبه ها و یا سینی ها در صورتی که ضایعات جوجه کشی و … هنوز هم به سطوح چسبیده اند هیچ فایده ای ندارد.

توصیه ها و نکات (ب):

در صورت آلودگی محیط هچری با آسپرژیلوس نکات زیر پیشنهاد می گردند:

  1. هچری را بطور کامل نظافت و ضدعفونی کنید – شامل مجاری تهویه با استفاده از یک ماده قارچ کش مؤثر – محلول قارچ کش را در بازه های زمانی منظم اعمال نمایید چرا که تخم های قارچی به شدت در مقابل قارچ کش ها مقاوم هستند.هر تخم زنده رشد نموده و تبدیل به یک تخم بالغ شده و تولید کپک خواهد نمود بنابراین قارچ کش باید قبل از فرارسیدن این مرحله از رشد اعمال گردد.
  2. منابع تخم های آسپرژیلوس را دنبال و حذف کنید که منبع اصلی آن نیز در فارم های پرورشی در جعبه های لانه چوبی، بستر، جعبه های مقوایی و سقف و یا دیوارهای چوبی یافت می شود.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

17 + نه =